K.UTB TOP Novinky

Co nového vás čeká v naší knihovně?

Přes léto jsme si zase dali záležet, aby vám u nás bylo dobře. Tak mrkněte, co jsme si pro vás všechno připravili!

Křížem krážem po knihovně s novou virtuální prohlídkou

Spustili jsme zbrusu novou 360° virtuální prohlídku knihovny, která je dostupná pod odkazem knihovna.utb.cz/virtualni-prohlidka. Pomocí 360° fotografií je možné objevovat celou knihovnu i jednotlivá patra a součásti. Prohlídka obsahuje krátké informační tabulky, ze kterých lze přecházet na zajímavé informační body. Virtuální prohlídka je vytvořena tak, aby usnadnila uživatelům orientaci v knihovně a seznámila je s hlavními částmi knihovny.

Portál informační výchovy IVA v novém designu

Portál informační výchovy IVA nabízí přehledné kurzy, které vás provedou světem informační výchovy a dalších příbuzných témat. Zároveň slouží také jako informační a vzdělávací platforma, prostřednictvím které jsou k dispozici veškeré prezentace z workshopů či školení, které knihovna pořádá. Od léta se portál převlékl do nového designu. Na portál se nyní dostanete ze školy i z pohodlí domova, z počítače, tabletu či mobilního telefonu. Vyučující si mohou nabízené materiály stáhnout a používat je ve výuce. Portál IVA je dostupný na adrese iva.k.tub.cz.

Rozšířené relaxační prostory ve 4. patře

Ve 4. patře byly rozšířeny relaxační prostory pro větší pohodlí a odpočinek, protože nám záleží na tom, aby se vám u nás dobře nejen studovalo, ale také odpočívalo. Kromě nových pohovek tu najdete také pohodlná křesílka a stolečky. Toto patro je od minulého akademického roku přístupné také mimo běžnou otevírací dobu knihovny, a to na základě předchozí pokročilé registrace.

Nový knihovní systém KOHA a rozhraní katalogu VuFind

Začátkem září přešla knihovna na nový knihovní systém KOHA, který je založen na bázi open source. Ačkoliv má tento systém poměrně početnou komunitu knihoven, které jej používají, naše knihovna se stala první českou akademickou knihovnou, která na tento systém přešla. KOHA je provozována v kombinaci s technologií VuFind, která slouží jako rozhraní webového katalogu.

Nové rozhraní katalogu, které jsme spustili již v průběhu jara, je mnohem přehlednější, intuitivnější a běží jak na počítači, tak na mobilu nebo tabletu. Obsahuje spoustu vychytávek a drobností, které ulehčují práci a vyhledávání (např. našeptávání při zadávání dotazu, postupné upřesňování seznamu výsledků, jednoduché přihlášení do čtenářského konta, rychlá informace o dostupnosti dokumentu přímo v seznamu výsledků, snadná orientace v detailu záznamu nebo pomocník pro hledání dokumentů v regále). Katalog najdete na známé webové adrese katalog.k.utb.cz.

Naše „hravé“ video o nasazení KOHY si můžete pustit na bit.ly/pribeh-plny-ocekavani.