Identifikátory autora

ORCID ID

ORCID ID je neměnný a jednoznačný identifikátor autora/vědce. Identifikuje jednoznačně osobu v digitálním prostředí. ORCID ID pomáhá autorovi evidovat a prezentovat na jednom místě výsledky své vědecké práce (články, projekty, žádosti o grant aj.). Jeho založení doporučují i vydavatelé např. Elsevier, Springer, Taylor & Francis, Royal Society of Chemistry a další.

Rozhodnutí rektora č. 3/2019 udává povinnost autorů z UTB založit si ORCID ID, který se dále využívá pro vykazování výsledků tvůrčích činností do OBD a do RIVu.

zdroj: www.orcid.org

Výhody založení ORCID ID

• jedinečná a trvalá identifikace autora/vědce
  • odlišení autora od jiných autorů se stejným jménem
  • pravidelné aktualizace seznamu publikací prostřednictvím automatického importu UTB
  • možnost propojení a výměny publikací s dalšími autorskými profily, např. s ResearcherID nebo Scopus Author ID
  • plná kontrola nad profilem, i když opustíte instituci

Jak se zaregistrovat?

Autoři se mohou do rejstříku ORCID zaregistrovat zdarma, a to na adrese: https://orcid.org/register. Bezprostředně po vyplnění povinných polí systém vygeneruje vaše osobní ORCID ID (jedná se o číselnou kombinaci).

Pro zjednodušení Knihovna UTB umožňuje se do ORCID registrovat a přihlašovat se pomocí jednotného přihlášení UTB, tj. využíváte stejné přihlašovací údaje jako do univerzitních systémů (např. Stag). Je na zvážení každého autora, jaké informace do svého profilu vloží. Doporučujeme vyplnit:

• soukromou e-mailovou adresu (pro přístup ke svému profilu i po odchodu z UTB (nemusí být zveřejněna/viditelná),
  • mezi zaměstnavatele uvést univerzitu.

Správa seznamu publikací Knihovnou UTB

Kromě hlavního účelu ORCID ID jednoznačné identifikace autora ORCID umožnuje autorovi také prezentovat seznam svých publikací.  Knihovna UTB nabízí uživatelům z řad UTB pravidelnou aktualizaci seznamu publikací (z databází Scopus a Web of Science), a to pomocí automatického importu pomocí aplikace UTB (odkaz vede na jednorázové udělení práv na automatický import). Z technických důvodů prosíme i o udělení přístupu tzv. důvěryhodné osobě (knihovníkovi). Díky udělení obou přístupů budeme moci udržovat váš profil aktuální. Více informací naleznete v našem návodu.

Návody Knihovny UTB

Užitečné odkazy — Scopus Author ID

Užitečné odkazy — ResearcherID/Publons

Často kladené dotazy ORCID

Jak postupovat, když mám založeno více profilů ORCID ID?

• V případě, že máte založeno více účtů ORCID, můžete jako vlastník rozhodnout o uzavření duplicitního účtu dle návodu.

Lze deduplikovat záznamy stejných publikací?