Beseda K.UTB TOP nenechte si ujít

Beseda: Příběh věznice v Uherském Hradišti

Dámy a pánové, jsme velmi poctěni, že vás můžeme pozvat na jedinečnou akci, kterou jsme pro vás připravili společně se spolkem Memoria. Příběh věznice v Uherském Hradišti bude totiž besedou o místě s pohnutou a tragickou minulostí, ale také s vizí a nadějí na důstojnou budoucnost. Anna Stránská, předsedkyně spolku Memoria, vás svou poutavou přednáškou provede historií i současným stavem bývalé věznice, jež se stala svědkem událostí, na které bychom neměli zapomenout. Potkáme se v pondělí 11. prosince v 17.00 ve 4. patře naší knihovny, vstup je volný pro všechny z vás a moc se na vás těšíme!

Bývalá věznice v Uherském Hradišti je místem s pohnutou minulostí. Za protektorátu zde byla vězněna řada bojovníků proti fašismu, za zdmi věznice pak trpěly i stovky lidí nepohodlných komunistickému režimu. Společně se vydáme na krátký exkurz do historie a zaměříme se zejména na nedávné a současné dění. Beseda přiblíží roli občanské iniciativy v proměně historicky důležitého místa na „Areál spravedlnosti“. Ten by měl být zpřístupněn během let 2028/2029 a naplněn muzeem-památníkem, justičními složkami a veřejným prostorem. Spolupráce veřejných institucí. Role urbanistická i společenská.

Projekt přeměny je složitým procesem, ve kterém od roku 2009 hraje důležitou roli spolek Memoria — Iniciativa za důstojné využití věznice v Uherském Hradišti. Spolek Memoria dlouhodobě spojuje řady těch, kterým na osudu věznice záleží. Mnozí z členů či podporovatelů jsou k práci motivováni osobními a rodinnými vazbami k nespravedlivě vězněným z padesátých let.

Během besedy dojde i na představení činnosti spolku: mezi nejvýraznější aktivity nyní patří vznik filmu Vězení dějin (režie Jan Gogola ml. a Matěj Hrudička) a realizace imerzivní expozice Za zdí (ve spolupráci s organizací Historia Futurae).

Prostor bude i pro informace z postupu rekonstrukce areálu a usilování o vznik živé paměťové instituce — národního památníku. Přednáší Anna Stránská, předsedkyně spolku Memoria.

? To nejdůležitější, co byste o besedě měli vědět:

• Kdy? Pondělí 11. prosince v 17.00
  • Kde? Knihovna UTB, 4. patro (budova rektorátu, nám. T. G. Masaryka 5555)
  • Jak dlouho? Asi 1,5 hodiny (60 minut přednáška/prezentace a pak prostor na diskuzi)
  • Vstup je zdarma pro všechny zájemce (tj. nemusíte být registrovaní uživatelé knihovny) a najdete u nás i něco malého k občerstvení  🙂

Těšíme se na vás!

Omrknout událost na Facebooku