Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci

Poprvé v knihovně

Poprvé v knihovně

Knihovna sídlí v budově Univerzitního centra a má celkem 3 patra. Hlavní vchod je ve 2. patře budovy a vstup je přes turnikety na kartu studenta/zaměstnance/čtenáře. Pohyb po knihovně je možný vnitřním schodištěm.

Základní informace

Půjčit si u nás můžete knihy, skripta a k dispozici jsou také časopisy a denní tisk (něco si můžete půjčit domů, něco je určené pouze pro studium v knihovně). Dostupné jsou i elektronické zdroje (knihy, články, diplomky atd.). V knihovně je Wi-Fi (nutná registrace do eduroam přes wifi.utb.cz), přes 200 počítačů, přes 500 studijních míst a dostatek dalších vyhrazených míst pro notebooky, relaxační místnosti, individuální studovny a dětský koutek.

Otevřeno je od pondělí do čtvrtka (8.00–19.00), v pátek (8.00–18.00) a v sobotu (9.00–14.00).

Užijte si během semestru mnohem více prostoru na studium, práci i relax ve 4. patře knihovny. Čtvrté patro je pro vás otevřeno celý týden! Pro přístup do patra i mimo běžnou otevírací dobu si stačí vyřídit pokročilou registraci u výpůjčního pultu ve 2. patře.

Uživatelé se registrují u výpůjčního pultu ve 2. patře. Registrace pro studenty a zaměstnance univerzity je zdarma, k využívání služeb knihovny používají svou studentskou/zaměstnaneckou kartu nebo ISIC. Externí čtenáři při registraci zaplatí poplatek 300 Kč (roční poplatek a poplatek za čipovou kartu). Registrovat se u nás mohou také absolventi UTB, kteří tak mohou i nadále využívat naše služby.

Pro komunikaci se studenty a zaměstnanci univerzity používáme univerzitní e-mailovou adresu, na kterou zasíláme informace o rezervacích, pokutách atd.

Internet

 • Sedněte si k jakémukoliv volnému počítači (kromě těch, které jsou vyhrazené pro hledání) a přihlaste se do počítačové sítě (stejné přihlašovací údaje, jako do STAGu).
 • Pokud máte vlastní notebook, můžete využít vyhrazená místa bez počítačů (zadní řady) a připojit se přes kabel (k vypůjčení u pultu), nebo se připojte na Wi-Fi (registraci a návod najdete na webu univerzity).
 • Pro externí uživatelé a absolventy jsou v knihovně vyhrazené počítače pro přístup k internetu (ve druhém patře 1 PC, ve třetím patře 3 PC). Kontaktujte službu u pultu, která vás k počítači přihlásí. Pokud máte vlastní notebook, můžete se připojit u stolu přes kabel (k vypůjčení u pultu) nebo se připojte na Wi-Fi pro veřejnost (přihlašovací údaje vám sdělí služba ve 2. patře).

Půjčení knih

 • Ve 2. patře se nachází knihy na půjčení domů (absenčně), ve 3. patře jsou knihy k prostudování na místě (prezenčně), ve 4. patře jsou časopisy a denní tisk (prezenčně).
 • Vyhledejte knihu v katalogu knihovny katalog.k.utb.cz, ověřte její dostupnost a opište si její signaturu. Podle signatury pak můžete knihu najít v regále. Pokud se chcete jen podívat, co je v rámci vašeho oboru k dispozici, zamiřte přímo mezi regály (na boční straně je seznam oborů v daném regálu, skripta jsou zvlášť — modré označení).
 • Knihu si můžete půjčit, vrátit nebo prodloužit u pultu ve 2. patře nebo na samoobslužném zařízení (vždy jen na 30 dnů). Případnou přílohu žádejte u pultu (označeno na obálce).

Chci si půjčit knihu

Rezervace a objednávky ze skladu

 • Knihu, která je vypůjčená, lze rezervovat přes katalog knihovny po přihlášení do čtenářského konta.
 • Knihy, které jsou dostupné ve skladu, můžete objednat formou rezervace (viz výše). Vydávají se ve všední dny do 16:00 a získáte je cca do 15 min po rezervaci.

Chci si rezervovat knihu nebo objednat knihu ze skladu

Prodloužení výpůjček

Chci si prodloužit výpůjční dobu knihy

Meziknihovní výpůjční služba (MVS)

 • Meziknihovní výpůjční službu (zkráceně MVS) můžete využít v případě, že si chcete půjčit knihu, kterou knihovna nemá ve své nabídce. Jedná se o službu poskytovanou mezi knihovnami a knihy je možné zapůjčit z jiné knihovny v ČR nebo v zahraničí (objednávkový formulář najdete v katalogu).

Chci si půjčit knihu, kterou knihovna vůbec nemá

On-line zdroje

 • Odborné elektronické informační zdroje najdete na portálu informačních zdrojů na adrese portal.k.utb.cz (přihlášení stejně jako do STAGu). Závěrečné práce obhájené po roce 2005 najdete v Digitální knihovně na adrese http://digilib.k.utb.cz.
  Přejít na portál informačních zdrojů
 • Studenti a zaměstnanci mohou využívat odborné elektronické informační zdroje i z domova a mimo univerzitní síť pomocí vzdáleného přístupu, který si lze nastavit na proxy.k.utb.cz.
 • Seznam elektronických informačních zdrojů ezdroje.k.utb.cz vám nabízí na jednom místě informace o všech elektronických informačních zdrojích (EIZ), které jsou dostupné na UTB (přístup k tomuto seznamu funguje i z domova, není potřeba si nic dopředu nastavovat).
  Přejít na seznam elektronických informačních zdrojů

Tisk, kopírování, skenování

Multifunkční zařízení najdete v každém patře. Tisk a kopírování platíte kartou, skenování je zdarma. Ve 3. patře se nachází speciální skener na skenování knih.

Chci tisknout
Chci kopírovat
Chci skenovat

Další vychytávky

U informačních pultů ve 2. a 3. patře knihovny si uživatelé mohou zapůjčit:

 • kabely pro připojení k internetu
 • fixy na tabuli
 • externí CD mechaniky
 • sluchátka
 • nabíječky na mobilní telefony a tablety
 • počítačové myši

Fakulty a součásti

Zavřít