UTB

Fakulty a součásti Otevřít navigaci

Knihovní fond

Chci najít knihu (orientace ve fondu)

V knihovně je k dispozici přes 133 000 knih. Pro vyhledání knihy v regálu je nutné zjistit její dostupnost, lokaci a signaturu. Tyto informace získáte z elektronického katalogu.

Do pole pro vyhledávání zadejte název / autora knihy, popř. klíčové slovo, pokud hledáte obecně. Klikněte na tlačítko „OK“. Najděte konkrétní knihu. Klikněte do pole „Dostupnost“ (např. Knihovna UTB 14/4) a zjistěte, zda je kniha k dispozici a kde ji hledat.

V detailu záznamu je uvedena možnost vypůjčení (status jednotky), možnost vypůjčení, lokace a umístění knihy.

1 Status jednotky (možnosti vypůjčení)

  • na 30 dnů (absenčně) — lze půjčit domů zpravidla na 30 dnů (pokud není kniha rezervovaná jiným uživatelem, můžete ji 2× prodloužit)
  • prezenčně — označuje výtisk, který je k vypůjčení pouze ve studovně, nelze půjčit mimo knihovnu
  • na 30 dnů — sklad — jedná se o tituly umístěné v depozitáři, k jejich zapůjčení je potřeba vystavit rezervaci přímo v katalogu (knihy ze skladu se vydávají ve všední dny do 16:00 a získáte je cca do 15 min po rezervaci)
  • dlouhodobě vypůjčeno — jde o výtisk, který má u sebe některý ze zaměstnanců UTB, knihu vám můžeme zpřístupnit prezenčně na 5 dní za těchto podmínek
  • dislokovaný výtisk — exemplář je ve fakultní knihovně, nelze jej vypůjčit ani rezervovat
  • nepřístupné — jedná se o nepřístupné diplomové (bakalářské) práce, nelze půjčit ani k nahlédnutí

Červené pole znamená, že je kniha vypůjčena a tudíž je momentálně nedostupná. Zobrazuje se též datum předpokládaného vrácení.

2 + 3 Sbírka a signatura

Sbírka a signatura označují lokaci dokumentu. Určí patro, ve kterém se kniha nachází (popř. areálová studovna UH, fakulta apod.) a její označení v regále. Knihy jsou řazeny postupně podle čísla 0–9 a S0–9 (písmenem S začínají signatury skript, které jsou řazeny zvlášť). V rámci čísla jsou knihy řazeny abecedně podle příjmení autora nebo začátku názvu knihy. Pokud se kniha, kterou potřebujete, nachází v knihovně, opište si její signaturu.

Přehled signatur a oborů najdete na bocích regálů (vedle čísla je vždy i název oboru, který mu odpovídá). To vám pomůže v orientaci po knihovně. Začátek každé signatury je pak označený přímo na polici v konkrétním regálu. Signatury knih jsou označené žlutě, skripta modře.

4 Rezervace

V případě, že je kniha rezervovaná, zobrazí se počet rezervací v poli „Počet rezervací“.

5 Ukázat v regále

Po kliknutí do pole „Lokace (sbírka)“ nebo na ikonu „Ukázat v regále“ se zobrazí mapy, které vám pomohou najít daný regál a zjistit přesné umístění knihy.

Nemůžete-li najít nějakou knihu, podívejte se v nejbližším okolí — kniha může být špatně zařazena. Rovněž sáhněte dozadu, jestli nezapadla (to je časté u tenčích knih a skript). Odložena může být také na vozíku, nebo může být ještě nezařazená na pultu. Pokud vytáhnete knihy z regálu, odložte je prosím na vozík a nevracejte zpět do regálu.

Zavřít

Fakulty a součásti