Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci

Knihovní fond

Chci najít knihu (orientace ve fondu)

V knihovně je k dispozici přes 146 000 knih. Pro vyhledání knihy v regálu je nutné zjistit její dostupnost, lokaci a signaturu. Tyto informace získáte z elektronického kataloguKatalog knihovny a čtenářské konto můžete mít i v mobilu — stačí si ve svém oblíbeném prohlížeči otevřít známou adresu katalog.k.utb.cz.

Chci otevřít katalog

Ve 2. patře se nachází knihy na půjčení domů (absenčně), ve 3. patře jsou knihy k prostudování na místě (prezenčně), ve 4. patře jsou časopisy a denní tisk (prezenčně).

Jak najít knihu?

Do pole pro vyhledávání zadejte název / autora knihy, popř. klíčové slovo, pokud hledáte obecně. Klikněte na tlačítko “Hledat”. V seznamu výsledků se u jednotlivých záznamů zobrazuje ikonka dostupnosti (zelená = exempláře konkrétního titulu jsou dostupné v knihovně, červená = exempláře jsou vypůjčeny). Chcete-li si knihu půjčit domů, musí být zeleně uvedeno Na 30 dnů, Volný výběr – 2. patro.

Najděte v seznamu konkrétní knihu. Chcete-li si knihu půjčit domů nebo ji využít k prezenčnímu studiu v knihovně, musí být ikonka dostupnosti zelená. Kliknutím na název nebo ikonku dostupnosti zjistíte, kde je kniha dostupná a kde ji hledat.

Co najdete v detailu záznamu?

V detailu záznamu zjistíte informace o stavu jednotek, možnostech vypůjčení a umístění dokumentu.

Vysvětlení pojmů

  • Na 30 dnů — lze půjčit domů zpravidla na 30 dnů (pokud není kniha rezervovaná jiným uživatelem, můžete ji 2× prodloužit)
  • Na 30 dnů — sklad — jedná se o tituly umístěné v depozitáři, k jejich zapůjčení je potřeba vystavit rezervaci přímo v katalogu (knihy ze skladu se vydávají ve všední dny do 16.00 a získáte je cca do 15 min po rezervaci)
  • Na 30 dnů, vypůjčeno do — kniha je vypůjčena a momentálně je nedostupná, zobrazuje se datum předpokládaného vrácení. Knihy, které jsou kompletně rozpůjčované, si můžete rezervovat.
  • Půjčit si e-knihu — pro zadání požadavku klikněte na tlačítko „Rezervovat“, kniha vám bude zpřístupněna na portálu Flexibooks
  • Prezenčně — označuje výtisk, který je k vypůjčení pouze ve studovně ve 3. patře, nelze půjčit mimo knihovnu a nelze rezervovat
  • Prezenčně – sklad — jedná se o tituly umístěné v depozitáři, půjčují se pouze k prezenčnímu studiu ve studovně ve 3. patře, k jejich zapůjčení je potřeba vystavit rezervaci přímo v katalogu (knihy ze skladu se vydávají ve všední dny do 16.00 a získáte je cca do 15 min po rezervaci)
  • Dlouhodobě vypůjčeno — jde o výtisk, který má u sebe některý ze zaměstnanců UTB, knihu vám můžeme zpřístupnit prezenčně na 5 dní za těchto podmínek
  • Dislokovaný výtisk — exemplář se nachází mimo knihovnu ve fakultní knihovně, příruční knihovně ústavů nebo ateliérů, nelze jej vypůjčit ani rezervovat, pro více informací se zeptejte obsluhy u pultu
  • Nepřístupné — jedná se o nepřístupné diplomové (bakalářské) práce, nelze půjčit ani k nahlédnutí
  • Ve zpracování — publikace se zpracovává, o dostupnosti dokumentu se informujte na knihovna@utb.cz

Kniha je dostupná — co teď?

Pokud je kniha dostupná v knihovně, zapamatujte si její signaturu. Po kliknutí na ikonu „Ukázat v regále” se zobrazí mapa, které vám pomůže najít daný regál a zjistit umístění knihy.

Knihy jsou v regále řazeny postupně podle čísla 0–9 a S0–9 (písmenem S začínají signatury skript, které jsou řazeny zvlášť). V rámci čísla jsou knihy řazeny abecedně podle příjmení autora nebo začátku názvu knihy.

Přehled signatur a oborů najdete na bocích regálů (vedle čísla je vždy i název oboru, který mu odpovídá). To vám pomůže v orientaci po knihovně. Začátek každé signatury je pak označený přímo na polici v konkrétním regálu. Signatury knih jsou označené žlutě, skripta modře.

Označení fondu knihovny

Nedaří se vám najít knihu v regále?

Nemůžete-li najít nějakou knihu, podívejte se v nejbližším okolí — kniha může být špatně zařazena. Rovněž sáhněte dozadu, jestli nezapadla (to je časté u tenčích knih a skript). Odložena může být také na vozíku, nebo může být ještě nezařazená na pultu. Pokud vytáhnete knihy z regálu, odložte je prosím na vozík a nevracejte zpět do regálu.

Chcete si knihu půjčit?

Pokud půjčujete poprvé, je nutné nechat si u výpůjčního pultu ve 2. patře knihovny odblokovat kartu. Knihy si můžete půjčit nebo prodloužit u výpůjčního pultu nebo na self-checku ve 2. patře. Self-check také umí obsluhovat čtenářské konto (vidíte zde počet výpůjček, data pro vrácení, aktivní rezervace a dluhy knihovně) a vybírat pokuty.

Fakulty a součásti

Zavřít