K.UTB TOP Novinky

Interaktivně po knihovně

Často se vám stává, že bloudíte po knihovně s papírkem nebo mobilem v ruce a nemůžete najít knihu, po které vaše srdce touží? No, nedivíme se, v knihovně je přes 146 tisíc knih, navíc jsme pořídili několik nových regálů a prezenční studovnu jsme trochu přeuspořádali. Ale nezoufejte, mysleli jsme na vás a zamakali jsme na tom. Zajímá vás jak? Tak čtěte dál!

Abychom vám vaše bloudění a hledání usnadnili, zapracovali jsme na mapkách fondu, které vám pomohou s orientací v jednotlivých oborech, a doplňcích jako jsou QR kódy, které vám cestu knihovnou udělají interaktivnější.

Interaktivní mapky fondu

Interaktivní mapky fondu pomohou uživatelům s rychlou orientací ve fondu knihovny a jednotlivých oborech. Jsou určené především pro uživatele, kteří si už v katalogu našli knihy, které potřebují, zapsali si jejich signatury, ale neví, kde a ve kterých regálech se tyto signatury nachází (např. hledají knihu se signaturou 005/Novák). Interaktivní mapa fondu zobrazí celé patro. Kliknutím na regál v mapce se zobrazí rozsah signatur, které se v tomto regálu nachází, takže uživatel bude vědět, že pokud si chce odnést domů knihu 005/Novák, musí jít ve 2. patře do regálu č. 2.

Interaktivní mapa fondu

Podrobný přehled signatur a oborů pak najdete na bocích regálů (vedle čísla je vždy i název oboru, který mu odpovídá). Začátek každé signatury je pak označený štítkem přímo na polici v konkrétním regálu.

Označení fondu knihovny

Někteří z vás už také objevili vychytávku, kterou pro vás máme už nějakou dobu přímo v katalogu. V detailu záznamu našich knih se vám po kliknutí na ikonu „Ukázat v regále” zobrazí mapa (podobná té, o které jsme vám psali o pár řádků výš) a ta ukáže přesnou lokaci, kde se kniha v patře nachází.

Mapa fondu

Regály volají “Naskenuj si mě!”

“Naskenuj si mě!” Novinka, kterou na vás od letošního léta volají naše regály ve výpůjčním patře i prezenční studovně. Vybrané regály jsou doplněny o interaktivní informace, které se týkají jak jinak než knih (návod, jak hledat knihy, odkazy na elektronické verze nejpůjčovanějších knih, meziknihovní výpůjční služba, rešeršní služba nebo portál s elektronickými knihami). Cílem je, abyste měli vše, co vás zajímá a na co se často ptáte, rychle po ruce.

Naskenuj si mě

Navíc není vůbec žádným tajemstvím, že digitální knihovnička českých e-knih Bookport je vaše láska a využíváte ji opravdu… no, často a hodně. Někteří z vás už si bez ní neumí představit psaní svých seminárek nebo diplomek. Najdete v ní totiž spoustu knih, které jsou třeba “fyzicky” v knihovně, ale momentálně jsou na dlouhou dobu vypůjčované, nebo je v knihovně ani nemáme. Proto jsme využili všechna data a čísla, která máme k dispozici, a dali jsme dohromady seznam nejvíce prohlížených elektronických knih v této knihovničce, které zároveň patří k těm nejvíce půjčovaným v našich fyzických regálech. A voilà, díky tomu najdete v regálech malé pomocníčky, které vás přesměrují přímo na elektronickou verzi knihy.

A závěrem…

Závěrem vám přejeme příjemné bloudění, úspěšně hledání a radostné nacházení. Kdybyste přece jen radši tu tradičnější a méně digitální verzi, nemusíte se bát. I s papírkem v ruce ke svému cíli jistě úspěšně dorazíte. Pokud ne, záchrana na pultu je vždy připravena vyrazit do akce a pomoct vám. Nebojte se ji využít.