Zapojit se a pomáhat najít lék proti koronaviru může každý, třeba i knihovna
17. března 2020Po celém světě vzniká v poslední době hned několik projektů, které reagují na současnou situaci kolem koronaviru. Lidé nabízí pomoc starším spoluobčanům a vyrábí vlastní roušky nebo dezinfekční přípravky. Některé iniciativy zase nabízí nevyužitý výpočetní výkon počítačů pro potřeby vědců, kteří se snaží vyvinout lék nejen proti koronaviru, ale i dalším nebezpečným nemocem. A právě do takového projektu se zapojila i naše knihovna. Zapojit se můžete i vy. O co jde?
Obvykle bývá v tuto dobu v knihovně plno. Znáte to sami. Práce na diplomkách nebo semestrálních projektech vám dává zabrat a těžko se pak hledá volné místečko. Teď naše knihovna zeje prázdnotou. Proto jsme přemýšleli, jak využít počítače, které v knihovně máme, k něčemu smysluplnému. A narazili jsme na projekt Folding@Home.
Folding@Home je projektem Stanfordské univerzity, který využívají vývojové týmy pro různé výpočty a simulace během výzkumu léčebných látek proti rakovině nebo neurologickým nemocem jako je Alzheimerova, Parkinsona či Huntingtonova choroba. Stanfordská univerzita nabídla výpočetní výkon tohoto projektu také pro výzkum viru SARS-CoV-2, jenž je původcem respirační choroby COVID-19, se kterou se aktuálně potýká celý svět.
Vědci během těchto výzkumů potřebují velký prostor pro různé simulace, aby mohli připravit účinnou látku nově vznikajícího léku. A k tomu potřebují obrovský výpočetní výkon. Díky tomu, že je do projektu Folding@Home zapojen ohromný počet počítačů, tak se jedná vlastně o jeden z nejvýkonnějších superpočítačů.
Zapojit se do tohoto projektu a poskytnout nevyužitý výpočetní výkon svého počítače může kdokoliv. Jednotlivci i celé organizace. Celý proces není vůbec složitý, stačí stáhnout a nainstalovat speciální software, který je k dispozici přímo na webu projektu https://foldingathome.org/start-folding/. Každý si pak může nastavit, kolik výkonu poskytne během běžného provozu, tedy když je počítač používaný k práci, nebo jestli je možné výpočetní výkon využívat pouze v době, kdy se s počítačem nepracuje. Je možné si vybrat i konkrétní výzkumný projekt, kterému byste rádi věnovali svou kapacitu. Pokud chcete podpořit přímo výzkum léčby koronaviru, ponechejte volbu „Any desease“.
Knihovna UTB má k dispozici přibližně 250 virtuálních počítačů, ze kterých se vytvořil jeden „superpočítač“ a jeho výkon jsme poskytli projektu Folding@Home. Zároveň jsme zapojili i některé výkonnější počítače, se kterými pracujeme my jako zaměstnanci. Samozřejmě, pokud má doma někdo opravdové dělo v podobě počítače s hráčskou výbavou se skvělou grafickou kartou a rozhodne se do projektu zapojit, tím líp, protože ten poskytnutý výkon je pak mnohem vyšší. Ale v tomto případě je cokoliv lepší než nic. Je to jako v loterii. Čím více losů si koupíte, tím větší šanci máte, že trefíte jackpot :-).
Všechny aktuality ohledně projektu, případně výzkumu léčby koronaviru, jsou k dispozici na blogu https://foldingathome.org/news/. A pokud byste potřebovali poradit se spuštěním softwaru a technickými otázkami, můžete se zeptat našeho IT správce na e-mailu itspravce@k.utb.cz.