Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci
Zpět
K.UTB TOP Otevírací doba

Chyběli jsme vám? Chyběly vám knihy? Tady nás máte!

Chyběli jsme vám? A chyběly vám knihy? Chcete přijít a půjčit si knihu? Nebo ji chcete naopak vrátit? Tak teď už můžete. Náš režim je kvůli současné situace stále hodně omezený, ale i tak věříme, že vás potěší. Jak budeme fungovat od pondělí 7. prosince? Co můžete a nemůžete? Všechno jsme vám to sepsali. Jste připraveni?

Režim knihovny zůstává i v těchto dnech bohužel stále hodně omezený a společně jsme si ho vyzkoušeli na jaře a dokonce i na podzim (ano, je to jako na houpačce). Knihovna bude fungovat v režimu půjčování a vracení knih, otevírací doba bude od pondělí do pátku od 10.00 do 16.00. Prostory knihovny budou zavřené, přístupné bude pouze výpůjční patro knihovny (počítačíky bohužel používat nemůžete).

Pokud se situace nezlepší (a doufejme, že snad ani nezhorší), tento režim vydrží až do pátku 18. prosince, kdy zavřeme (tentokrát ne kvůli bacilům, ale vánočním svátkům). V novém roce by knihovna měla otevírat hned v pondělí 4. ledna 2021.

Půjčování knih z knihovny

Půjčování knih bude možné od pondělí do pátku od 10.00 do 16.00 u výpůjčního pultu a přístupné bude pouze druhé patro. Pustíme vás do regálů, kde si můžete knihy vybrat (ale pozor, opravdu jen ve druhém patře, studovna ve 3. patře je uzavřena). Tenhle režim jsme si pro naše potřeby nazvali jako „půjčit, vrátit a jít domů“. Prosíme vás o povinné dodržování následujících pravidel:

  • do knihovny vstupujte s rouškou, po celou dobu pobytu v knihovně ji mějte nasazenou,
  • při vstupu do knihovny proveďte dezinfekci rukou,
  • dezinfekce je pro vás připravena také v prostorách knihovny, prosím, využívejte ji,
  • dodržujte bezpečné rozestupy a k pultu přistupujte jednotlivě,
  • při platbě použijte primárně bezhotovostní způsob (vaši kreditní nebo studentskou kartu),
  • naslouchejte prosím pokynům služby u výpůjčního pultu (děkujeme vám za to).

Knihy z prezenční studovny ve 3. patře

Studovna ve třetím patře zůstává nadále zavřená. Ale nezoufejte. Pokud máte zájem o knihy ze studovny, kontaktujte prosím službu u výpůjčního pultu. Ta vám knihy přinese a můžete si je půjčit domů (pokud se nejedná o knihy z Knihovničky pedagogiky). Tyto knihy bude možné půjčit do pondělí 4. ledna 2021, ale bez možnosti prodloužení. Maximální počet knih, které vám ze studovny půjčíme, je 5. A pozor, za každý den zpoždění u těchto knih zaplatíte pokutu 50 Kč/ks.

Další pokyny a informace

  • U všech knih, které jste si vypůjčili, sledujte prosím datum vrácení (najdete ho ve čtenářském kontu), abyste je vrátili včas, případně si je přes čtenářské konto prodlužte. Knihy už automaticky neprodlužujeme.
  • V současné chvíli není možné zajistit přístup k dlouhodobým výpůjčkám zaměstnanců univerzity (tj. nelze zprostředkovat jejich výpůjčku).
  • Pokud potřebujete zaplatit nějakou pokutu nebo si nechat potvrdit výstupní protokol, přijďte, není to problém.

Pokud potřebujete poradit s výpůjčkami, prodloužením nebo vrácením knih v tomto období, kontaktujte nás prosím na e-mailu knihovna@utb.cz nebo telefonním čísle 57 603 8130, případně 57 603 4805. Dotazy o provozu studovny v Uherském Hradišti směrujte prosím na e-mail studovnaUH@k.utb.cz nebo telefonní číslo 57 603 8071.

On-line knihovna BOOKPORT

Knihovna UTB nabízí svým uživatelům přístup do on-line knihovny Bookport. Bookport obsahuje přes pět tisíc českých titulů zahrnující odbornou literaturu i beletrii. K dispozici jsou knihy od významných nakladatelů jako Grada, Portál, Galén, Karolinum a další. Na své si tak přijdou studenti humanitních oborů, ekonomie, managementu i marketing. Pro přihlášení potřebujete pouze své univerzitní přihlašovací údaje. Knihy z digitální knihovny Bookport můžete vyhledávat přímo na portálu Bookport nebo v rámci knihovního katalogu (kolekce BOOKPORT).
► Podrobný návod, jak se přihlásit a jak pracovat s portálem BOOKPORT ◄
► Podrobný návod, jak vyhledávat knihy z BOOKPORT přímo v katalogu knihovny K.UTB ◄

Národní digitální knihovna KRAMERIUS

Sbírka naskenovaných knih v digitální knihovně Národní knihovny České republiky. Pro studenty a učitele vysokých škol je dočasně zpřístupněno pro čtení přes 220 000 titulů periodik a monografií z digitálních fondů Národní knihovny a Moravské zemské knihovny, z toho je asi 16 000 dokumentů, které byly vydány po roce 2010 (většina fondu je historického charakteru, přesto zde najdete spoustu cenných odborných publikací). Tituly je možné procházet v režimu náhledu po jednotlivých stránkách, není možné dokumenty stahovat. Dočasný přístup končí 31. ledna 2021.
► Podrobný návod, jak se přihlásit a jak pracovat s portálem KRAMERIUS ◄

Vracení knih

Pro vracení knih využívejte přednostně vracečku, která je umístěna v přízemí budovy U13.

Když vejdete do budovy, tak se vydáte směrem k šatně a Job Centru a pak zahnete doprava, je tam takové žluté „okýnko“ a knihu podle návodu vrátíte. Budova U13 je přístupná každý den od 7.00 do cca 20.00. Po domluvě lze zaslat knihy poštou na adresu knihovny.

Přístup k počítačům a tiskárně

Tiskárna i počítače v přízemí budovy U13 zůstávají dostupné. Všechno funguje tak, jak jste už zvyklí ze studoven v knihovně (k používání tiskárny potřebujete svou studentskou kartičku). Využívejte je pouze po nezbytně nutnou dobu a zbytečně se v budově rektorátu prosím nezdržujte.

Provoz univerzitního nakladatelství a prodejny knihovny

Provoz nakladatelství běží dál v omezeném režimu (úterý až čtvrtek 8.00–15.00), kromě klasických služeb můžete využít i on-line služby: levný tisk, tisk skript nebo závěrečné práce. Na adrese tisk@nakladatelstvi.utb.cz vám zodpovíme všechny dotazy a budeme vás také informovat o stavu vaší objednávky nebo požadavku. Prodejna knihovny s reklamními předměty je do odvolání uzavřena.

Provoz studovny v Uherském Hradišti

Studovna v Uherském Hradišti funguje rovněž v omezeném režimu, ale v klasické otevíračce, kterou již znáte (pondělí až čtvrtek 8.30–17.00 a pátek 8.30–15.00). Knihy zde můžete půjčovat, vracet a pokud máte zájem o knihu, která je k dispozici pouze ve volném výběru Knihovny UTB ve Zlíně, můžete využít službu zasílání knih do Uherského Hradiště (dovoz knih je každou středu odpoledne).

Fakulty a součásti

Zavřít