Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci
Zpět
K.UTB info K.UTB TOP

Zůstáváme s vámi on-line! Všechny služby a zdroje na jednom místě

Dali jsme dohromady všechny služby a zdroje, které pro vás máme i v tomto neveselém období. Z klidu a pohodlí domova se tak dostanete ke všemu, co byste mohli v současné chvíli potřebovat. Služby knihovny, služby pro diplomanty, dostupné české i zahraniční zdroje (e-knihy, e-zdroje a další materiály). Je toho hodně, tak čtěte pečlivě.

I. Služby knihovny během mimořádných opatření

Od pondělí 20. dubna bude knihovna částečně otevřena (Knihovna bude prozatím fungovat pouze v režimu půjčování objednaných knih).

 • Dotazy k výpůjčkám, prodloužení a vracení knih nebo k rezervovaným knihám směrujte na e-mail knihovna@utb.cz nebo telefonní číslo 57 603 4805, případně 57 603 2889 (studenti z FLKŘ mohou své dotazy směrovat na e-mail studovnaUH@k.utb.cz nebo telefonní číslo 57 603 8071).
 • Dotazy k objednávání, zpracování a vyzvedávání knih z meziknihovní výpůjční služby směrujte na e-mail mvs@k.utb.cz nebo telefonní čísla 57 603 4904 nebo 57 603 4804.

II. Služby knihovny pro diplomanty

Uvědomujeme si, že především studenti, kteří jsou v posledním ročníku a právě pracují na svých bakalářských nebo diplomových pracích, to mají momentálně obtížné. Ale prosím, nezoufejte. Jsme tu pro vás. A jak říká Albus Brumbál o Bradavicích: „V Bradavicích se dostane pomoci každému, kdo o ni požádá.“ To stejné platí i o naší knihovně. Nebojte se nám napsat, zavolat, zeptat se na cokoliv. Pokud to bude v našich silách, pomůžeme vám. Z on-line služeb pro vás máme připravené tyto věci:

 • na webové stránce univerzity najdete aktualizované šablony pro závěrečné práce, stačí si jen vybrat správnou fakultu a formát (připravili jsme pro vás šablony ve formátu Word, OpenOffice nebo LaTeX), v přiloženém manuálu pro vás máme i pár typografickým rad,
 • pokud potřebujete poradit s výběrem zdrojů nebo udělat rešerši, můžete nám napsat na e-mail reserse@k.utb.cz
  • pro komunikaci můžete využít také službu Microsoft Teams, ke které máte všichni přístup pomocí školního e-mailu (tuto aplikaci můžete nainstalovat na mobil (Android nebo iOS) nebo na PC, případně ji využívat online ve webovém prohlížeči), po přihlášení do aplikace stačí použít vyhledávání a najít kontakt Pavel Holík a pak již můžete uskutečnit video nebo audio hovor,
 • rádi vám poradíme s citacemi a citováním, své dotazy můžete poslat na e-mail citace@k.utb.cz (jen prosím buďte trpěliví, dotazů je hodně a někdy vám nestihneme odpovědět hned)
 • s výběrem a tvorbou klíčových slov vám pomůže nástroj KEYWORDS, kde můžete vybírat vhodná klíčová slova, popř. požádat o ověření vhodného tvaru klíčových slov,
 • tisk a vazba závěrečných prací probíhá nepřetržitě, objednávky na tisk a vazbu závěrečných prací můžete zadávat on-line prostřednictvím formuláře na webu nakladatelství, kde najdete také veškeré informace (v případě jakýchkoliv dotazů jsme vám k dispozici na e-mailu prodejna@utb.cz nebo telefonním čísle 57 603 8132).

III. Dostupné zdroje (e-knihy, e-zdroje a další materiály)

Podařilo se nám zajistit velké množství českých i zahraničních zdrojů, které vám jsou k dispozici on-line a z pohodlí domova. Seznam zdrojů budeme průběžně aktualizovat a pokud se objeví něco nového, dáme vám určitě vědět, aby vám nic důležitého neuteklo. U velké řady z nich jsme vám připravili i návody pro práci s konkrétním portálem. U některých českých zdrojů také v závorce uvádíme orientační určení přímo pro konkrétní fakulty.

# Půjčování e-knih přes katalog knihovny (všechny fakulty)

Asi 11 000 e-knih z různých oborů najdete přímo v katalogu naší knihovny. V katalogu si vyhledáte požadovanou knihu a v detailu záznamu už se pak jen prokliknete k plnému textu.

# On-line knihovna BOOKPORT (FHS, FAME, FLKŘ, FMK)


Knihovna UTB sjednala pro své uživatele zkušební přístup do on-line knihovny Bookport, a to až do konce roku 2020. Bookport obsahuje přes pět tisíc českých titulů zahrnující odbornou literaturu i beletrii. K dispozici jsou knihy od významných nakladatelů jako Grada, Portál, Galén, Karolinum a další. Na své si tak přijdou studenti humanitních oborů, ekonomie, managementu i marketing. Pro přihlášení potřebujete pouze své univerzitní přihlašovací údaje.
Podrobný návod, jak se přihlásit a jak pracovat s portálem BOOKPORT ◄

# E-zdroje pro studenty VŠ #Knihovnyprotiviru (všechny fakulty)


Potřebujete psát seminární práci nebo diplomku? Moravská zemská knihovna v Brně pro vás připravila seznam zdrojů, které by se vám mohly při studiu hodit. Jedná se o volně dostupné knihy z portálu Knihovny.cz. Digitální knihovna, Google Scholar a další zajímavé odkazy na odbornou literaturu. Zároveň zpřístupnila svou databázi digitalizovaných titulů v digitální knihovně Kramerius. Najdete tu více než 233 000 titulů periodik a monografií. Tituly je možné procházet v režimu náhledu po jednotlivých stránkách, není možné dokumenty stahovat. Do knihovny se přihlásíte pomocí svých univerzitních přihlašovacích údajů. Digitální knihovna je přístupná do 19. května.
Podrobný návod, jak se přihlásit a jak pracovat s portálem Kramerius MZK ČR pro VŠ (postup je stejný jako u NK ČR) ◄

# Studijní kolekce české odborné literatury Pablikado (FHS, FMK, FAI)


Kolekce obsahuje 59 časopisů a 44 knih a je dostupná zdarma po přihlášení minimálně do 31. května 2020. Seznam zdrojů v kolekci i možnost přihlášení najdete přímo na portálu.
Podrobný návod, jak pracovat s portálem Pablikado ◄

# Munispace — čítárna Masarykovy univerzity (FHS, FAME, FLKŘ)


Munispace vám nabízí odborné i populárně naučné e-knihy vydané na Masarykově univerzitě. V přehledném katalogu, který obsahuje přes 1 000 publikací, si můžete zvolit konkrétní obor, který vás zajímá a knihu si pak zdarma bez přihlašování stáhnout (a to v různých formátech). Mezi nejvíce pokryté obory patří ekonomie, filologie, pedagogika, právo a právní vědy, politologie nebo psychologie.

# E-knihy vydavatelství UPOL (FHS, FAI)


Vydavatelství UPOL nabízí k dispozici e-knihy, které vydala Univerzita Palackého v Olomouci. Jedná se o knihy, které jsou určené k prodeji, ale některé z nich jsou nabízené za 0 Kč, tedy zdarma. Knihy mohou být ke stažení ve formátech pdf nebo epub.
Podrobný návod, jak si pracovat s portálem Pablikado ◄

# Elektronické knihy z edice CZ.NIC (FAI)


Edice CZ.NIC, kterou má pod svými křídly správce české národní domény, je zaměřena na vydávání odborných, ale i populárně naučných publikací spojených s Internetem a jeho technologiemi. Knihy jsou volně dostupné, a to v různých formátech, ke stažení.

# Odborné elektronické informační zdroje (databáze)

V současné chvíli pro vás máme téměř stovku vědeckých databází, jejichž obsah tvoří tisíce článků z prestižních vědeckých časopisů a e-knihy. Databáze jsou dostupné i z domova prostřednictvím služby vzdáleného přístupu na adrese proxy.k.utb.cz.

 • pro přihlášení využijte svůj univerzitní účet a jednotné přihlašování (Shibboleth)
 • v seznamu zdrojů pak vyberte konkrétní databázi, ve které byste chtěli vyhledávat
 • pokud nechcete omezovat své vyhledávání na jeden zdroj, můžete použít náš „multivyhledávač“ e-zdrojů přímo v rozhraní našeho katalogu (nezapomeňte se přihlásit)

Seznam všech databází s jejich popisem najdete na našem portálu. Aktuálně pro vás máme několik nových testovacích přístupů, které můžete využít ke svému bádání:

 • Berg Fashion Library — Fashion Photography Archive — na platformě The Berg Fashion Library je zpřístupněna kolekce více než 775 tisíc digitalizovaných fotografií pokrývající celou historii módy a umění (od 70. let 20. století téměř do současnosti). Uživatel má možnost využít i desítky časopisů, knih nebo videí z oblasti umění a módy, které jsou součástí Berg Fashion Library. Součástí archivu jsou fotografie od mezinárodně uznávaných návrhářů a značek, jako jsou Alexander McQueen, Christian Dior, Vivienne Westwood, Yohji Yamamoto, Jean Paul Gaultier, Versace, Calvin Klein, Chanel a další. Zkušební přístup je nastavený do 31. 5. 2020.
 • Bloomsbury Applied Visual Arts — tento zdroj kombinuje vizuální inspiraci s praktickými radami pro tvorbu nápadů až po výzkumné techniky a vývoj portfolia. Jedná se dokonalého průvodce vizuálním uměním. Více než 170 hodnotných a ilustrovaných e-knih pokrývajících všechny hlavní obory užitého výtvarného umění — umění, design, návrh oděvů, fotografie, film a média, marketing, reklama nebo umění. Zkušební přístup je nastavený do 31. 5. 2020.
 • Cambridge Core — více než 50 kolekcí a 1 300 edicí elektronických knih, dohromady více než 40 tisíc e-knih od Cambridge University Press nově zpřístupněných na platformě vydavatele výběr e-knih z oblasti sociálních, humanitních, právních, přírodních, lékařských, technických věd. Na výběr kolekce nebo jednotlivé tituly. Zkušební přístup je nastavený do 31. 5. 2020.
 • Emerald Insight — databáze poskytuje přístup k aktuálním obsahům elektronických časopisů a elektronických knih významného vydavatelství Emerald. Tematicky jsou obsažené zdroje zaměřeny především na ekonomii, management, marketing, ale i na další společenskovědní i technické disciplíny. Zkušební přístup je k dispozici do 31. 5. 2020.
 • Harvard Business Publishing Collection — kolekce obsahuje kompletní katalog Harvard Business Review Press se zaměřením na ekonomii, finance, marketing, management, osobní rozvoj atd. Mezi zhruba šesti stovkami titulů najdete více než čtyři sta monografií, knižních novinek, seminárních prací a více než sto padesát článků o HBR Classics. Kolekce eKnih Harvard Business Review Press je dostupná do 31. 5. 2020.
 • IGI Global — platforma obsahuje 5 300 elektronických knih a více než 300 odborných elektronických časopisů. IGI Global je vydavatel, který se zaměřuje na výsledky aplikovaného výzkumu a využití moderních technologií především v managementu, obchodu, informatice, ale i ve vzdělávání či veřejné správě. Tento zdroj je tedy vhodný jak pro technické fakulty, tak také pro FAME či FHS. Zkušební přístup je dostupný do 31. 5. 2020.
 • JoVE Science Education Video Library — JoVE Science Education je zcela inovativní video databáze věnovaná výuce pomocí jednoduchých a snadno srozumitelných video ukázek. Užitečná je především pro vysokoškoláky a postgraduální studenty, kterým dobře shrnuje příslušné pojmy a základní metody. Databáze Science Education velmi rychle roste a poslouží jako vynikající zdroj pro moderní a dynamickou výuku orientovanou na výzkum. Zkušební přístup do 15. 6. 2020.
 • JSTOR — světoznámá akademická digitální knihovna, která obsahuje tituly z humanitních, společenských i přírodních věd, zpřístupňuje přes 6 000 e-knih a přes 150 odborných časopisů vydaných jako „open access“ bez nutnosti přihlašování až do 30. 6. 2020.
 • Taylor & Francis eBooks — přístup do kompletního obsahu knižní platformy vydavatelství (přes 140 elektronických knih) Taylor & Francis. Jedná se o odborné monografie, odborné knihy, příručky nebo učebnice z vědy, techniky, strojírenství, medicíny nebo společenských věd. Zkušební přístup do celé kolekce běží do 31. 5. 2020.

# Kolekce elektronických knih Peter Lang

Akademické vydavatelství Peter Lang se specializuje na vydávání knih z humanitních a společenských věd. Knihovna má přístup do 8 sekcí e-knih: English Language and Literatures, Education, Media and Communication, Art, Film and Performance Studies, Linguistics, Culture and Society, Economics and Management. E-knihy jsou dostupné na adrese peterlang.com/ebookaccess.

# Kolekce elektronických knih De Gruyter

U vydavatelství De Gruyter má univerzita zpřístupněno více než 24 tisíc e-knih ze všech vědních oborů. Knihy jsou seřazeny dle jednotlivých předmětových skupin. Po zvolení předmětové skupiny si uživatel přes sekci „Accessible Content“ zobrazí knihy, které jsou licencované („Licensed Access“) pro UTB. Nabídka e-knih je dostupná na adrese https://www.degruyter.com/.

 

 

Fakulty a součásti

Zavřít