Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci

Citace a citování

ProQuest RefWorks

ProQuest RefWorks je novou, vylepšenou verzí citačního manažeru RefWorks. Jedná se o intuitivní nástroj pro vědeckou práci a publikování.

Tento sofistikovaný webový nástroj slouží k ukládání, správě a následnému využití bibliografických záznamů dokumentů.

RefWorks patří do skupiny tzv. bibliografických manažerů. Můžete se také setkat s označením referenční či citační manažery. Tyto manažery slouží k ukládání a následnému využití bibliografických záznamů vámi vybraných dokumentů. Záznamy je do těchto systémů možné dostat více způsoby. S bibliografickými záznamy lze v prostředí RefWorks dále pracovat. Můžete je editovat, doplňovat o plné texty, třídit do skupin, organizovat do složek, vytvářet seznamy literatury, sdílet se svými kolegy či studenty.

Co ProQuest RefWorks umí?

  • import záznamů z vědeckých databází
  • uložení obsahu webových stránek
  • čtení uložených plných textů přímo v RefWorks
  • přidávání poznámek k textům, barevné zvýraznění vybraných částí textu
  • doplněk pro MS Word a pro Google Docs pro psaní odborných textů a vkládání citací
  • export záznamů do několika set citačních stylů

RefWorks pak plně oceníte při psaní odborných textů, a to díky doplňku do Wordu zvaného Write-N-Cite (pro Word 2016 a jeho novější verze je možné nainstalovat tzv. RefWorks Citation Manager), popř. doplňku RefWorks Add-on do Google Docs.

Jak začít — vytvoření účtu


Informace pro nové uživatele

Na webových stránkách služby refworks.proquest.com je registraci možné provést dvěma způsoby. Buď vytvořením účtu po zadání univerzitní e-mailové adresy nebo prostřednictvím jednotného přihlašovacího rozhraní (tzv. institution’s credentials). Vzhledem k možnostem využití doplňku Write-N-Cite (při psaní textů v MS Word), doporučujeme provést registraci po zadání univerzitní e-mailové adresy. V nastavení je pak možné propojit s RefWorks i univerzitní jednotné přihlašovací rozhraní.

Informace pro stávající uživatele

Přechod na novou verzi ProQuest Refworks je opravdu jednoduchý. Přihlaste se do původní verze Refworks a klepněte na odkaz “Move to the newest version of RefWorks” v horní části obrazovky.

Nezapomeňte, že se jedná o dva různé nástroje. Záznamy, které jsou uložené ve starší verzi Refworksu, je nutné do nové verze zkopírovat. O převod záznamů se postará sám Refworks, stačí se jen přihlásit do nové verze vaší univerzitní e-mailovou adresou. Záznamy je také možné převést později, popř. z účtu s jinou e-mailovou adresou.


Import záznamů

Po vytvoření účtu již můžete začít stahovat a doplňovat bibliografické záznamy. Existuje několik způsobů, jak záznamy získat.

Přímý export z databází

Nejrychlejším a nejjednodušším způsobem, jak do RefWorks ukládat záznamy, je přímý export z online databází. Podívejte se na ukázku exportu z databáze ProQuest. Uvidíte, jak je to jednoduché. Záznamy je také možné exportovat přímo z našeho portálu informačních zdrojů. Naimportované záznamy pak můžete jednoduše organizovat do složek.

Vložení dokumentů z počítače

Vkládat dokumenty do RefWorks můžete jednoduše přetažením dokumentů z vašeho počítače (“drag and drop”). Dokument bude následně analyzován a nahrán. Je možné k němu doplnit potřebná metadata.

Přidání záložky do prohlížeče

Bibliografické záznamy do RefWorks účtu můžete ukládat i během procházení webových stránek. Stačí si přidat do prohlížeče tlačítkoSave to RefWorks” a můžete tak přidávat záznamy i plné texty z jakékoliv webové stránky, na které se právě nacházíte.

Získání plného textu k bibliografickým záznamům

Nejjednodušším způsobem, jak propojit bibliografické záznamy s plným textem, je pomocí tlačítka “Hledej s UTB” v panelu s podrobnostmi o záznamu.

Další funkce

Pokud často pracujete s databází ProQuest Central, můžete využít funkci přímého propojení složky My Research a vašeho RefWorks účtu. Výhodou je synchronizace obsahu osobních účtů v obou službách. Všechny záznamy uložené do účtu My Research se automaticky ukládají i do vašeho RefWorks účtu a všechny záznamy uložené do RefWorks jsou vidět v My Research účtu. Podrobnější informace naleznete v nápovědě k databázi ProQuest zde.

Ještě něco navíc

Váš RefWorks účet můžete používat i v případě, že již ukončíte své působení na UTB. To je možné díky tzv. RefWorks Alumni Program, který platí po dobu, po kterou bude naše univerzita RefWorks předplácet.

Nápověda, videotutoriály, návody

Podrobné informace o novém RefWorks naleznete přímo na webových stránkách ProQuestu, který také připravil několik videotutoriálů na serveru YouTube.

Dotazy k příslušnému tématu je možné směřovat na refworks@k.utb.cz.

Fakulty a součásti

Zavřít